Fra fjellvegger til nytt klatresenter
Oppdal har et bredt utvalg av klatremuligheter, både innendørs og utendørs. Fra de sørvendte klippene ved Ishol til det moderne Krux Klatresenter i sentrum, finnes det utfordringer for alle nivåer. Med godt sikrede ruter, variert terreng og fine naturopplevelser er Oppdal et godt valg for både nybegynnere og erfarne klatrere.
Foto: Martin I. Dalen
Populære klatremuligheter i Oppdal
Ishol klatrefelt – Historisk og variert
Ishol klatrefelt ved Driva, på Lønset, er Oppdals eldste og mest populære klatrefelt. Feltet har varierte ruter fra grad 4 til 8a+ og er tilrettelagt med boltede ruter, parkering og bålplass. De sørvendte veggene tørker raskt opp, og klatresesongen starter ofte ved påske. Dette gjør Ishol perfekt for vårklatring i naturskjønne omgivelser.
Sesong: Påske til oktober
Vanskelighetsgrad: Fra nybegynner til ekspert (4–8a+)
Tilrettelegging: Boltede ruter, bålplass, parkering
Praktisk: Må ha eget utstyr, og bør ha med noen som har erfaring med klatring utendørs. Parkeringsavgift – informasjon ved parkeringsplassen.
For mer informasjon om rutene, besøk 27crags.com.
Trenger du klatreutstyr eller fører? Stikk innom VPG.no midt i Oppdal sentrum – de har det du trenger.
Foto: Martin I. Dalen
Foto: Marius Rua
Krux Klatresenter – Midt i sentrum
Når været ikke tillater utendørsklatring, er Krux Klatresenter i Oppdal sentrum et ideelt valg for nybegynnere og erfarne klatrere i alle aldre. Senteret tilbyr over 550 m² med tauklatring, med vegger som varierer i høyde fra 11 til 25 meter. For de lengste rutene, som er 25 meter, anbefales det å bruke 60 meter tau.
Krux byr også på et stort buldrerom og utfordrende ruter som spenner fra grad 4 til grad 9. Her kan du oppleve mestring og utfordring i trygge omgivelser.
Tauklatring: 550 m², vegger fra 11 til 25 meter høye
Buldring: Variert utvalg som passer for alle nivåer
Regler: Topptaukort eller Brattkort kreves for sikring ved henholdsvis topptau- og ledklatring
For sikker klatring ber vi alle besøkende lese og følge klatrevettplakaten som gjelder for senteret. Utstyr som sikringsmidler og tau må være UIAA- og CE-godkjent.
Åpningstider: Hele året
Utstyr: Klatresko og sele kan leies på stedet
Besøk Krux Klatresenter for trening, lek eller som et spennende alternativ når været ikke tillater utendørsaktiviteter.